Havayolu Nakliye

04.01.2022
480
Havayolu Nakliye

Havayolu taşımacılığı

Son zamanlarda teknolojide meydana gelen gelişmeler, yeni havalimanlarının kurulmasına ve buna bağlı olarak uçak sayılarının da artış yaşamasına neden olmuştur. Bu durum havayolu taşımacılık süreçlerini olumlu anlamda etkiler. Bu yazımızda lojistik kavramının içeriğini genişleten havayolu taşımacılığı ile alakalı olarak sizlere önemli bilgiler aktaracağız.

Havayolu taşımacılığı, iki havalimanı arasında yapılan taşımacılık türüdür. Diğer ulaşım araçlarına oranla çok daha hızlı olması nedeniyle tercih edilir. Hem orta hem de uzun mesafeler için ideal taşıma yöntemi olmasının yanında, acil durumlarda daha fazla tercih edilir. Çiçek, değerli eşya, medikal ürün gibi kısa süre içinde bozulma etkisi gösteren ürünlerin taşınmasında değerli bir yere sahip olduğunun altını çizmek gerekiyor.

Denizyolu taşımacılığı ile yapılan gönderilerde de uluslar arası kurye firmaları daha çok havayolu taşımacılık yöntemlerini kullanmaktadır. Özellikle numune gönderim süreçlerinde oldukça dikkat çeker. Karayolu ulaşımına oranla daha az tercih edilmesinin nedeni ise teknik yetersizlikler maliyetinin daha düşük olmasıdır.

Havayolu taşımacılığı avantajları nelerdir?

Tüm taşımacılık yöntemlerinde olduğu gibi havayolu taşımacılık noktasında da bazı avantajlar ve dezavantajlar olduğunun altını çizmek gerekir. Avantajlar arasında ilk sırada uçuş süreleri yer almaktadır. Uçuş sürelerinin kısa olması beraberinde hızlı ulaşım gibi çok değerli bir avantajı da yanına getirir.

Bu noktada örnek verecek olursak, otobüs ile 10 saatlik mesafede taşıma yapılmasına karşın, aynı mesafe uçak ile 1 saat gibi kısa bir süre içinde tamamlanır. Kısacası havayolu taşımacılığının tercih edilmesinin en önemli nedeni süredir. Havayolu taşımacılığında, diğer taşımacılık yöntemleri de devreye girebilir. Havayolu ile havalimanına taşınan ürünün sonrasında karayolu ile istenen depoya veya adrese ulaştırılması gerekmektedir.

Havayolu taşımacılığı avantajları yanında bazı dezavantajları da ifade etmek gerekiyor. Bunların başında yüksek ücretli olması gelir. Uçaklar hareket halindeyken yakıt tüketimi çok yüksek bir seviyede olur. Bu da ciddi bir taşıma maliyeti anlamına gelmektedir. Ciddi yatırımlar gerektiren bir taşıma türü olduğu için tüm lojistik firmaları tarafından tercih edilmez.

Havayolu taşımacılığı hizmeti veren firmalar global anlamda önemli noktalarda olduğu bilinmektedir. Önemli bir yatırım yanında, bu sürecin devamlılık sağlaması için ciddi meblağlar ödenmesi gerekiyor. Ciddi alt yapı ihtiyacı ve sahip olduğu karmaşıklık açısından pahalı yöntemler arasında yer almaktadır.

Havayolu nakliye hizmeti veren firmalar

Havayolu hizmeti veren firmalar, her daim artan rekabet ortamında dikkat çekerler. Günümüzde bu tarz hizmet veren firmaların her daim ön plana çıktığı, rakipleri tarafından takip edildiği bilinmektedir. Lojistik sektöründe, rekabet her zaman ön plandadır. Bir firma yaptığı yenilikler sayesinde, diğer firmalar için önemli rol model olacaktır. Tüm süreci bu şekilde değerlendirmek ve adımları da bu doğrultuda atmak son derece önemlidir demek gerekiyor.

Havayolu taşımacılığı ile alakalı bilgi almak ve bu bilgileri doğru bir şekilde değerlendirmek için sitemize erişim kurabilirsiniz. Her geçen gün artan rekabet ortamında kullanılan yöntemlerin de bu düzeyde gelişim halinde olduğunu biliyoruz. Lojistik için insanlar yeni yöntemler geliştirmeye ve maliyeti daha düşük seviyeye indirmeye çalışırlar. Fakat bunun için ciddi anlamda yatırım yapmak gerekebilir. Bunu göze alınması ise özellikle pandemi sürecinde daha zor olmaktadır.

Havayolu taşımacılığı ve sevkiyat konusunda sitemiz üzerinde yeni bilgiler almaya ve süreçleri öğrenmeye devam edebilirsiniz. Lojistik, insan hayatının devam ettiği sürece önemli olacak karmaşık bir kavramdır. Dünyanın ilerleyişi için sürekli gelişim halinde olması gereken en ciddi sektörlerin başında yer aldığını söylemek gerekmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Naci Sarı
Naci Sarı
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Tıkla Ara